تبلیغات
عیسوند طایفه بزرگ گوروی - علیمردان خان چهارلنگ(شیر علیمردان)


علی مردان خان چهارلنگ(شیر علیمردان)
زادروز
چنارود
درگذشت۱۳۱۳ زندان قصر، تهران
سال‌های فعالیتمبارزه مسلحانه (۱۳۱۳-۱۳۰۸)
نقش‌های برجستهچهار لنگ بختیاری
لقبشیرعلی مردان
همسربی بی عروس
ووالدین...علیقلی خان..بی بی مریم


علیمردان خان از رؤسای ایل چهارلنگ،بختیاری در منطقه چنارود اصفهان ایران بود که با ارتشرضاشاه درگیری داشت.[۱] علی مردان خان در سال ۱۳۰۸ تا ۱۳۱۳ به مدت ۵ سال مبارزه مسلحانه داشت. وی ازایل ممصالح یا محمود صالح بو . وی در آن زمان در منطقه که هم اکنون جز شمال غرب استان اصفهان الیگودرز و فریدن در روستایی به نام چهل چشمه زندگی می‌کرد همچنین بناهایی در روستای اورگان بنا نمود که امروزه به عنوان یک بنای دولتی در این روستا مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این روستا‌ها فاصله کمی با مرکز استان چهار محال بختیاری داشته و البته در منطقه‌ای واقع شده که ان را می‌توان حد فاصله چهار لنگ و هفت لنگ نامید. در ضمن می‌توان اشاره کرد که ایل ممصالح این مکان را به عنوان اییلاق خود انتخاب کرده و در زمستان‌ها به گرمسیر خوزستان مهاجرت می‌کردند. و در ان زمان این روستا‌ها جز استان چهار محال و بختیاری بوده اند


پدرش علیقلی خان پسر محمد علی خان پسر الله كرم خان پسر محمد حسین خان پسر ابدال خان از ایل محمود صالح یكی از شاخه های بزرگ چهارلنگ بود. مادرش بی بی مریم، معروف به سردار مریم بختیاری دختر حسینقلی خان ایلخانی بختیاریبود. بی بی مریم در جنگ اول جهانی که بخش‌هایی از ایران اشغال و زیر نفوذ نیروهای استعمارگر روسی و انگلیسی قرار گرفته بود، به طرفداری از نیروهای آلمان و عثمانی و علیه نیروهای اشغالگر روس و انگلیس قیام کرد.

پدرش در بین طوایف زیادی از چهارلَنگ و در بین هفت لَنگ‌ها نیز جایگاه خاصی داشت و مادر شجاعش بی‌بی مریم به سردار مریم بختیاری شهرت داشت. بی‌بی مریم فرزند یکی از سران بختیاری بود که به دست پسران ناصرالدین شاه (سلطان مسعود میرزا ملقب به ظل‌السلطان) کشته شد.

پدرش در جوانی در اثر توطئه‌ای فامیلی وفات یافت. علیمردان خان، کودکی خود را نزد دایی‌های خود علیقلی خان سردار اسعد و خسروخان سردار ظفر گذراند و به مکتب رفت تا اینکه در سال ۱۳۰۲ خورشیدی بعد از مجزا شدن طوایف چهارلنگ ازهفت لنگ به همراه برادر خود محمد علی خان(ممدلی خان) به عنوان روسای این طایفه تعیین گردیدند. علیمردان خان پس از چندی بر علیه دولت رضاشاه شورید وبختیاری و شمال خوزستان را تصرف کرد اما نهایتا با تهاجم ارتش و پا در میانی دیگر خوانینِ بختیاری پس از یکسال جنگ در قهفرخ، فرخ شهرکنونی حاضر به صلح و تسلیم شد و به زندان قصر منتقل گردید. سرانجام در سپیده دم سال ۱۳۱۳ خورشیدی و برخلافِ امان نامه‌ای که رضاشاه صادر کرده بود ناجوانمردانه در برابر جوخه اعدام قرارگرفت.

مرگ علیمردان خان تأثیر زیادی بر ایل بختیاری گذاشت تا حدی که دلیری‌های او در میدان جنگ به میانِ مثلها و شعرهای بختیاری نیز راه یافت و آهنگسازان برای او ترانه شیر علیمردون را ساختند.

اگرچه در میان بختیاری‌ها نارضایتی‌های درون ایلی کم نبود. اما قیام علی‌مردان‌خان صرفاً از عامل فوق نشأت نمی‌گرفت. این نارضایتی‌ها از دوره ناصرالدین شاه که با قدرت گرفتن شاخه هفت لنگ، چهارلنگ‌ها به میزان زیادی از قدرت سیاسی محروم گشتند، وجود داشت. با این حال، عامل اصلی نارضایتی مردم، اسکان اﺟﺒﺎری ﻋﺸﺎﻳﺮ و اقدام بهتخت قاپو (یک جا ماندن عشایر در یک منطقه بیشتر از شش ماه) و خلع سلاح آنها بود. علیمردان خان ادر دوره رضا شاه حکم ایلبیگی راگرفت.

علیمردان این شیر بیشه بختیاری معروف به چریک زاگرس،نمادی از مقاومت،شجاعت،ودلاوری برای ایل بختیاری ست،وتا ابد نامش درتاریخ ایل بختیاری جاودانه گشت.....وجمله معروف او این بود:

(هرعقابی که بخواهد از آسمان زاگرس بگذرد،بایدپرهایش را باج دهد)

تفنگ علیمردون هم باز صدا کرد       سرهنگ کله پوسی هنگ بلا کرد

بی عروس تو کل بزن،کل بساکی      تفنگچی ز ممصالح،سوار ز راکی

بی عروس کل ایزنه،کل بساکی         سنگران خین گرد تا کفت خاکی

شمشیر علیمردون طلای بی غش     به زمین برچ ایزنه به آسمون تش

کجه تیپ،کجه سپاه،کجه فراشم      ره بدین،دام و ددوم،بیان سرلاشم

سرتنگ،تا ته تنگ تانک وزره پوش    بین شال و قوا،خین ایزنه جوش

طیاره،بال بال کنه سر کوه فردون    اسم شاه کور کنه شیر علیمردون

روحش شاد و یادش گرامی باد(علی عیسوند..گوروی)تاریخ : دوشنبه 24 اسفند 1394 | 11:41 ق.ظ | نویسنده : ALI.esvand علی عیسوند | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • دوتا