تبلیغات
عیسوند طایفه بزرگ گوروی - برد شیر یا شیر سنگی
                                                                                               تصویر بردشیر(سردشت دزفول)
                                                                                     آپلود عکس
برد شیر مجسمه ای  از جنس سنگ که در گذشته توسط سنگ تراشهای بختیاریدرایران در استان چهارمحال و بختیاری و شمالاستان خوزستان به شکل شیر تراشیده می‌شدند و به نشانهٔ شجاعت، دلاوری و ویژگی‌هایی چون هنرمندی در شکار و تیراندازی در جنگ و مهارت درسوارکاری، بر آرامگاه بزرگان و دلاوران قوم خود قرار می‌دادند.[۲]معمولا اندازه شیرهای سنگی قرار گرفته شده بر روی قبور بستگی به جایگاه متوفی نزد بازماندگانش دارد و ساختار شیرهای سنگی به گونه‌ای است که انتهای دست و پای شیر معمولا بر روی سطحی سنگی گذاشته می‌شود تا برای سر پا ماندن شیر در دل خاک دفن گردد و دستها به شکل حراست به جلو کشیده شده‌اند که البته شیوهٔ تراش شیرهای سنگس نزد قبایل مختلف بختیاری دارای تفاوتهای جزئی با یکدیگر می‌باشند وشمشیر، خنجر یا گرز از جمله نقش‌هایی است که بر روی آنها حک می‌گردد.

 درزبان بختیاری به اینهابرد شیرمی‌گویند. برد شیرها، نماد رشادت، شجاعت، فروتنی و مردانگی است که همواره از کیاست، فرهنگ و اخلاق خوب انسانی در زاگرس بختیاری، با کمال شجاعت پاسبانی کردند و هدفشان اهتمام نام نیک قوم و تبار خود بوده‌است. هیبت و شکوه این تندیس، یادآور مردانی است که تاریخ پرفراز و نشیب، قومشان را در قالبی اسطوره‌ای با نام خود زینت داده و روی در دل خاک نهفته‌اند. برد شیرها از پهلو، مزین به نقش شمشیر، اسب، تفنگ وتسبیح هستند و بر گرده آن‌ها، مشخصات متوفی نقر می‌شود.

««قدمت»»
بختیاری‌ها، تندیس و نقش شیر را به روی قبور خوانین و افراد سرشناس وجوانان دلیر نصب یا نقر می‌کنند، تا خاطره سلح‌شوری و جنگجویی آن‌ها، برای همیشه زنده بماند.

در تاریخ ساختِ تندیسِ شیر، اختلاف نظر است. در هنر ایران، شیر همواره با خورشید به عنوان نماد ملی ایرانیان محسوب می‌شد، که اشاره به ساکن شدن قدرت در خورشید دارد. شیر در بیشتر کشورهابه عنوان سمبل قدرت و شجاعت و دلاوری به کار رفته است.


قدیمی‌ترین شیر سنگی موجود در استان چهار محال و بختیاری مربوط به دوره صفویه است. بنا به گفته‌ها شیر سنگی یادگار دوران قوم ماد است.(در شهر هفتشجان گورستانی قدیمی از شیرهای سنگی وجود دارد)(چهارمحال)..همچنین قبرستان روستای پرچستان گوروی درایذه شیرهای سنگی فراوانی در خود جای داده است.

منطقهٔ بختیاری، سرزمین شیرهای سنگی است. این مجسمه‌های شیر، هنوز در قبرستان‌های قدیمی بختیاری دیده می‌شوند. شهر ایذه در شمال استان خوزستان بزرگترین منبع دسترسی به شیرهای سنگی می‌باشد. شهرهای مسجد سلیمان .اندیکا..لالی..باغملک‌..شوشتر..قلعه تل..رامهرمز.رامشیر.لردگان.هفتکل..گتوند.بهبهان.درشهرکرد..استان اصفهان شیر سنگی های زیادی وجود دارد.روستای کهباد یک در قبرستان باستانی خود -شهسوار- بیش از پنجاه شیر سنگی را در دل خود جای داده است.همچنین در شهرستان دزفول در بخش سردشت بردشیرهایی بسار قدیمی وجود دارد.

اما امروزه دیگر کمتر از بردشیرهای دست ساز استفاده میشودواغلب با دستگاههای اتوماتیک تراش میشود.

محسن فارسانی اولین کسی بود که در کتاب برد شیری تحقیق درمورد این تندیسها را شروع کرد.
تاریخ : یکشنبه 1 فروردین 1395 | 08:46 ق.ظ | نویسنده : ALI.esvand علی عیسوند | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • دوتا